Links
 District
 Government Organizations
 Other Provinces
Windows Of Jiangsu   > more
W020170330606377237650 Vice Governor Lan Shaomin
Acting Governor Wu ZhengLong
Executive Vice Governor Huang Lixin
Vice Governor Yang Yue
Vice Governor Zhang Jinghua
Vice Governor Ma Qiulin
Vice Governor Chen Zhenning
Vice Governor Lan Shaomin
Secretary General Wang Qi
The fundamental principle of the government is to serve the people whole-heartedly. The basic task of the government is to meet the increasing material and cultural needs of the people. The basic criteria of government work are whether people satisfy, uphold or agree. Government at all levels should enhance self-improvement for higher executive ability and build a service government for the people and supervised by the people.

New Works

Scope of Authority
  Mr.Lan Shaomin administers the work on housing and urban-rural development, culture, public health and family planning, radio, film, television, press, publication and sports.


  He is in charge of the provincial Department of Housing and Urban-rural Development (the provincial Administration of Construction Projects), the provincial Department of Culture, the provincial Health and Family Planning Commission (the provincial Administration of Traditional Chinese Medicine), the provincial Administration of Press, Publication, Radio, Film and Television (the provincial Copyright Bureau), the provincial Administration of Sports, the provincial Civil Protection Agency, the provincial Bureau of Cultural Relics and the provincial Office of Chronicles.


  He coordinates work with the provincial Federation of Literary and Art Circles, the provincial Writers’ Association and Jiangsu Branch of Red Cross Society of China. He also coordinates work with the provincial Earthquake Bureau.

Curriculun Vitae

  Mr. Lan Shaomin, male, was born in January 1964 in Dabu, Guangdong Province. He is a senior political worker, and holds an on-job postgraduate diploma and a doctor’s degree in science. He joined the Communist Party of China in March 1984 and was first employed in July 1985. He is now Vice Governor of Jiangsu Provincial People’s Government, a member of the Leading Group of the CPC Committee of Jiangsu Provincial People’s Government, and Chairman of the Standing Committee of Taizhou Municipal People’s Congress.


  September 1981


  Majored in Astronautics Top and Inertial Navigation at the Department of Automatic Aviation Control of Nanjing Aeronautical Institute


  July 1985


  Official and later Deputy Secretary of Qidong County Committee of the Youth League


  February 1987


  Vice Section Chief-level official of the Department of Organization of the CPC Nantong Municipal Committee


  December 1990


  Deputy Secretary (From June 1993 and on, Secretary of the Committee for Discipline Inspection as well) of the CPC Committee of Nantong Synthetic Fiber Plant


  November 1994


  Secretary of the CPC Committee and Vice Manager of Nantong No.1 Yarn-Dyed Fabric Mill


  (November 1995 Senior Political Worker)


  October 1996


  Section Chief of Organization of the Department of Organization of the CPC Nantong Municipal Committee


  February 1998


  Section Chief of Party and Government Officials of the Department of Organization of the CPC Nantong Municipal Committee


  April 1998


  Deputy Director-level official and Section Chief of Party and Government Officials of the Department of Organization of the CPC Nantong Municipal Committee


  August 1998


  Deputy Secretary of the CPC Rugao Committee


  December 1998


  Deputy Secretary of the CPC Rugao Committee and Vice Mayor of Rugao People’s Government


  December 1999


  Deputy Secretary of the CPC Rugao Committee and Mayor of Rugao People’s Government


  December 2000


  Secretary of the CPC Rugao Committee


  August 2001


  Member of the Standing Committee of the CPC Nantong Municipal Committee and Secretary of the CPC Rugao Committee


  (During the period, he was trained in the United States in a tutorial class of economics for senior management personnel of Jiangsu Province from March 2002 to May 2002. He majored in political economy at the provincial Party School as an on-job postgraduate student from September 2002 to January 2004.)


  January 2003


  Member of the Standing Committee of the CPC Nantong Municipal Committee and Vice Mayor of Nantong Municipal People’s Government


  February 2006


  Member of the Standing Committee of the CPC Nantong Municipal Committee and Executive Vice Mayor of Nantong Municipal People’s Government


  (During the period, he majored in Systems Analysis and Integration at the School of Hydropower and Digital Engineering in Huazhong University of Science and Technology as an on-job postgraduate student from September 2006 to June 2009 and was granted a doctor’s degree in science.)


  April 2011


  Deputy Secretary of the CPC Suqian Municipal Committee and Acting Mayor of Suqian Municipal People’s Government


  January 2012


  Deputy Secretary of the CPC Suqian Municipal Committee and Mayor of Suqian Municipal People’s Government


  February 2013


  Secretary of the CPC Suqian Municipal Committee


  January 2014


  Secretary of the CPC Suqian Municipal Committee and Chairman of the Standing Committee of Suqian Municipal People’s Congress


  July 2014


  Secretary of the CPC Taizhou Municipal Committee


  January 2015


  Secretary of the CPC Taizhou Municipal Committee and Chairman of the Standing Committee of Taizhou Municipal People’s Congress


  March 2017


  Vice Governor of Jiangsu Provincial People’s Government, a member of the Leading Group of the CPC Committee of Jiangsu Provincial People’s Government, and Chairman of the Standing Committee of Taizhou Municipal People’s Congress


  Deputy to the 12th National People’s Congress, Member of the 13rd CPC Jiangsu Provincial Committee and Deputy to the 12th Jiangsu Provincial People’s Congress


Copyright@2005 www.js.gov.cn All Rights Reserved